SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Olej lniany a zdrowy mózg

2022-01-27
Olej lniany a zdrowy mózg

Twój mózg potrzebuje Omega-3!

Co to Omega-3? Pod tą nazwą kryją się nienasycone kwasy tłuszczowe o 3 podwójnych wiązaniach (3 nienasyconych wiązaniach). W wiązaniach tych kryją się żywotne elektrony, dzięki którym cały organizm, w tym mózg, może przeprowadzać swoje operacje. Omega-3 są najbardziej "płynne" ze wszystkich kwasów tłuszczowych, co pozwala zbudować prawidłowe, "niesztywne" komórki nerwowe o właściwym potencjale elektrycznym.

Dlatego do głowy trzeba codziennie nalać porcję Omega-3 z bardzo dobrego jakościowo oleju. Nie da się ich niczym zastąpić, z tej przyczyny wchodzą w skład witaminy F, czyli NNKT (Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych).

Twarde, nasycone kwasy tłuszczowe z oleju kokosowego, nabiału czy mięsa to nie NNKT i nie posłużą mózgowi do regeneracji. Tym bardziej nieprzydatne są bardzo niezdrowe tłuszcze, tzw. tłuszcze trans (z margaryn i wysoko przetworzonej żywności, w  tym czekolad, ciastek i chipsów!), które - de facto - nie tylko mózgowi, ale i sercu bardzo szkodzą. Zwiększają ryzyko udarów i zawałów.

Dlatego w trosce o swój mózg trzymaj się z daleka od tłuszczów trans i sięgaj po Omega-3!

Jakie Omega-3 masz do dyspozycji?

Ostatnio mówi się dużo o zdrowych, długołańcuchowych kwasach Omega-3: kwasach EPA i DHA pozyskiwanych z ryb lub glonów. Jest z nimi jednak pewien problem: morza i oceany są bardzo zanieczyszczone metalami ciężkimi, a tkanka tłuszczowa zwierząt, w tym ryb magazynuje toksyny. Do tego dochodzi kwestia przechowywania: kwasy Omega-3 są bardzo niestabilne chemiczne i szybko jełczeją. Za specyficzny "rybi" zapach odpowiadają głównie zjełczałe Omega-3. Im ryba mniej świeża, tym Omega-3 bardziej zjełczałe, a co za tym idzie już mniej nienasycone (bo jełczenie to utlenianie Omega-3 w miejscu podwójnych wiązań). Im dalej od morza, tym mniejsza szansa na świeżą rybę :(

Tymczasem najkrótszy z kwasów Omega-3: kwas ALA (alfa-linolenowy) mamy dostępny w roślinnej postaci i nad morzem, i w górach, i - co ważne - możemy wybierać go z upraw ekologicznych wolnych od szkodliwych chemikaliów. 

Najbogatszym roślinnym źródłem Omega-3 jest olej lniany: zawiera około 50 g Omega-3 na 100 g oleju! Siemię, z którego tłoczy się ten super zdrowy roślinny olej potrafi swoją świeżość zachować przez setki lat. Po wytłoczeniu jednak, Omega-3 w oleju lnianym, podobnie jak w rybach, szybko się utleniają, więc trzeba szukać jak najświeższych, jak najlepszych olejów lnianych. Masz do nich zapewne znacznie lepszy dostęp niż do świeżych ryb!

Nasz superzdrowy BIO olej lniany Primanatura do diety dr Budwig masz do dyspozycji w naszym sklepie i polecamy Ci go bez skrupułów. Tłoczymy go u bardzo dobrego, doświadczonego producenta olejów, który chroni Omega-3 przez odpowiednią technologię tłoczenia. Tak właśnie jest tłoczony BIO olej lniany Primanatura do diety dr Budwig: w technologii OmegaSafe czyli bez udziału ciepła, światła i tlenu i tak też butelkowany. I do tego tłoczony jest dla nas w niewielkich partiach. Zawsze na świeżo! Wprost z tłoczni. Bez pośredniczących hurtowni.

A w każdej 250 ml butelce naszego BIO oleju lniany Primanatura masz aż 120 g ALA!!!

ALA (kwas alfa-linolenowy) chroni mózg

W 2015 roku międzynarodowy zespół naukowców opublikował pracę pt. "Alpha-Linolenic Acid: An Omega-3 Fatty Acid with Neuroprotective Properties—Ready for Use in the Stroke Clinic?" ("Kwas alfa-linolenowy: kwas tłuszczowy omega-3 o właściwościach neuroprotekcyjnych — czy gotowy do użycia w klinice udarów?"), w której napisano:

"My i inni zidentyfikowaliśmy ALA jako potencjalny nutraceutyk chroniący mózg przed udarem, charakteryzujący się plejotropowym działaniem na neuroprotekcję, rozszerzenie naczyń mózgowych i neuroplastyczność.(...) ALA ma właściwości przeciwzapalne i inne potencjalnie korzystne właściwości i, w oparciu o masę dostępnych danych, może zmniejszać ryzyko, rozmiar i/lub konsekwencje udaru."

Autorzy opisali m.in. wpływ ALA na "wzrost dojrzałego neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (BDNF), szeroko wyrażanego białka w mózgu, które odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu neuronów, uczeniu się i pamięci", co ma ogromne znaczenie w trakcie rehabilitacji poudarowej. Dlatego w tytule publikacji pojawia się wyzywające pytanie do medyków i instytucji medycznych: czy jesteście już gotowi używać ALA w klinikach od zaraz?  

Dostarczaj ALA dobrym i świeżym olejem lnianym

EFSA (europejska instytucja zajmująca się legalizowaniem oświadczeń żywieniowych) jest jeszcze daleko w tyle w ocenie prozdrowotnych właściwości ALA. Narazie dopuściła w Unii Europejskiej tylko jedno oświadczenie odnośnie ALA, a mianowicie "Kwas alfa-linolenowy (ALA) pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi.", z zastrzeżeniem, że podaje się informację dla konsumenta, że korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 2 g ALA dziennie (EFSA 2009; 7(9):1252 , 2011;9(6):2203) 

Jak narazie w kontekście "prawidłowego funkcjonowania mózgu" za korzystne składniki odżywcze uznaje jedynie DHA i... węglowodany :) Oczywiście nieprawidłowy poziom cholesterolu jest istotnym czynnikiem ryzyka w przypadku udarów, zatem pośrednio EFSA przytakuje, że ALA korzystnie wpływa na zdrowie mózgu. Szkoda jednak, że nie komunikuje tego bezpośrednio, bo może to uratować czyjeś życie.

Zmiany w instytucjonalnych procedurach zawsze zajmują sporo czasu. Nie czekaj! Olej lniany jest ogólnie dostępny i możesz go wdrożyć w swojej diecie już teraz.  Albo profilaktycznie, albo w trakcie rehabilitacji poudarowej.

 Jakie dawki są zalecane w cytowanej publikacji?

"Z obecnie dostępnych danych wynika, że ​​konwencjonalne zalecenia omega-3 w dawce 1 g/dzień ALA lub 0,750–1 g/dzień EPA + DHA mogą przynieść korzyści terapeutyczne u pacjentów z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Warto również zauważyć, że dawki te są bez skutków ubocznych" - piszą naukowcy.

Osobiście polecam Ci łyżkę oleju lnianego dziennie. Najlepiej naszego oleju, oczywiście :) BIO olej lniany Primanatura do diety dr Budwig zawiera aż 54 g kwasu ALA z rodziny Omega-3 na 100 g oleju. A zatem w 1 łyżce (15 ml = 13,6 g) znajdziesz aż 7 g ALA - bardzo dobrego Omega-3. Dla mózgu!

 

Przeczytaj także: Jak "nalać dzieciom do głowy" Omega-3 taniej niż w Zinzino, czyli olejem lnianym, bo i bez udaru mózg potrzebuje ALA.

 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022

Polecane

pixel