Olej kokosowy - jak pozbyć się wszy?
2016-05-12
Dlaczego warto wziąć pod uwagę olej kokosowy w zwalczaniu wszy?
Chociaż obecność wszy jest bardzo wstydliwym problemem, kojarzonym z biedą i brudem, te niewielkie owady - nic nie robiąc sobie z ludzkich uprzedzeń - chętnie zmieniają nosicieli, dzięki czemu łatwo zarazić się nimi gdziekolwiek: w środkach komunikacji miejskiej, na wszelkich spotkaniach i zgromadzeniach.
W handlu dostępne są zarówno środki o działaniu chemicznym - owadobójczym, środki ziołowe jak i oparte na oleju mineralnym.
Olej kokosowy jest od dawna stosowany jako skuteczny domowy środek przeciwko wszom. Jednocześnie znane jest jego korzystne działanie na skórę oraz włosy. Dlatego też, stosując go, poniekąd dokonuje się podwójnego zabiegu pielęgnacyjnego: oprócz usunięcia uciążliwych lokatorów, odżywia skórę głowy oraz regeneruje włosy.
Cykl rozwojowy wszy. Niezwykle wytrzymałe owady.
Wesz składa jaja, zwane gnidami, z reguły u nasady włosa, z którego po około tygodniu wylęga się młoda wesz, pięknie zwana "nimfą". Nimfa po około tygodniu-dwóch staje się dorosłą wszą, gotową do składania jaj (około 5 dziennie).
Jaja wszy - gnidy - przytwierdzone są mocno do włosów i trudne do usunięcia. Wymagają do wyczesywania specjalnych grzebieni, dostępnych w aptekach. Ocet oraz olejek z drzewa herbacianego pomagają rozpuszczać kleistą substancję którą przytwierdzone są gnidy.
Wesz - potrafi wytrzymać ponad 30 minut bez tlenu, nawet czasem do 2 godzin. Przytrzymuje się włosów specjalnie skonstruowanymi odnóżami, zdolnymi udźwignąć równowartość około 2000 razy większą od ciężaru samej wszy.
Dlatego też zwykłe mycie i czesanie włosów nie przynosi efektów przeciwko wszom.
Kilka faktów odnośnie wszy wg profesora Rick'a Speare.
- Wszy nie mają preferencji odnośnie czystości włosów, ale łatwiej im przejść po długich włosach na sąsiada
- Dlatego też dwa do czterech razy częściej infekują dziewczęta.
- Rozprzestrzeniają się przez kontakt głowa-głowa. Głównie w szkołach i na spotkaniach.
- Nie zawsze powodują swędzenie.
- Nie przetrwają zbyt długo poza włosami - usuwanie wszy powinno się więc skoncentrować na głowie, nie na otoczeniu. Giną po kilku godzinach. Robienie generalnego prania to strata czasu i pieniędzy.
- Mogą być odporne na pestycydy.
- Nie, nie potrafią skakać.
- Rzadko pojedynczy produkt zabija jednocześnie wszy i gnidy.
- Nie można się zarazić od psów i kotów.
Dodatek: olejek drzewa herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego, popularnie zwanego też Melaleuca (Melaleuca alternifolia) ma silne właściwości owadobójcze oraz odstraszające.
W jaki sposób olej kokosowy działa przeciwko wszom?
Olej kokosowy pokrywa włosy warstwą uniemożliwiając wszom poruszanie się oraz oddychanie. Wszy potrafią wstrzymać oddech przez 30 minut i więcej. Podobne działanie przeciwwszowe mają środki oparte na olejach mineralnych, ale mają negatywny wpływ na skórę oraz włosy, poza tym, mogą być wchłaniane do organizmu.
Jak stosować olej kokosowy przeciwko wszom?
Olej kokosowy przeciw wszom - metoda 1.
- Należy rozpuścić olej kokosowy poprzez umieszczenie niewielkiej ilości np. w szklance zanurzonej w ciepłej wodzie (np 2 kopiate łyżki, w zależności od długości włosów).
- Pokryć włosy dokładnie rozpuszczonym olejem.
- Przykryć włosy ręcznikiem i pozostawić na 1-2 godziny.
- Wyczesać włosy usuwając martwe wszy oraz gnidy.
- Umyć włosy szamponem.
- Ponieważ z ewentualnych pozostawionych gnid wszy wyklują się najdalej po tygodniu, zabieg dla pewności należy powtórzyć po 9 dniach.
Olej kokosowy przeciwko wszom - metoda 2.
Oprócz oleju kokosowego można wykorzystać olejek z drzewa herbacianego. Zawiera on naturalne pestycydy, zabija i odstrasza owady. Ocet powoduje odpadanie gnid od włosów, ułatwiając ich usuwanie.
- Należy wymieszać 2-3 łyżki oleju kokosowego, 2 łyżki naturalnego szamponu oraz łyżeczkę olejku drzewa herbacianego.
- Do mieszanki można dodać kilka łyżek octu jabłkowego, pomaga on usunąć gnidy rozpuszczając substancję którą są przyklejone do włosów.
- Pokryć włosy otrzymaną mieszanką i pozostawić na 30 minut do godziny.
- Wyczesać dokładnie włosy, wymyć szamponem.
- Powtórzyć po 9 dniach.
Odnośniki:
Owadóbójcze oraz odstraszające działanie olejku drzewa herbacianego -> Insecticidal and repellent effects of tea tree (Melaleuca alternifolia) oil against Lucilia cuprina. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21899953
Clinical trial showing superiority of a coconut and anise spray over permethrin 0.43% lotion for head louse infestation, ISRCTN96469780. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19343362
Przeczytaj Notę prawną / Copyright © Primanatura
Nasz niekomercyjny blog: www.primanatura.pl
Pokaż więcej wpisów z
Maj 2016
Polecane
Olej lniany budwigowy zimnotłoczony BIO EKO ekologiczny 250 ml - do diety dr Budwig, Primanatura
53,00 zł brutto/1szt.53 pkt.(0,21 zł / ml brutto)