Zeaksantyna w spirulinie a sokoli wzrok "informatyka"

2021-05-06
Zeaksantyna w spirulinie a sokoli wzrok "informatyka"

Zółty barwnik z kukurydzy i nie tylko

Zeaksantyna (β,β-Carotene-3,3′-diol o wzorze C40H56O2) wywodzi swą nazwę od kukurydzy (łac. zea - kukurydza + gr. ksantos - żółty). Wraz z luteiną, zeaksantyna buduje siatkówkę oka. Plamka żółta zawdzięcza swój kolor właśnie tym dwóm ważnym karotenoidom. Nasz organizm pozyskuje je wyłącznie z pożywienia. Uważa się, że suplementowanie ich zmniejsza ryzyko degeneracji plamki żółtej, a tym samym pogarszania wzroku wraz z wiekiem.

Jaką funkcję spełnia zeaksantyna w oku?

Jak wszyscy bracia i siostry z rodziny karotenoidów, tak i zeaksantyna jest super silnym antyutleniaczem, co oznacza, że wykazuje super silne działanie antyoksydacyjne wobec wolnych rodników. W ten sposób chroni narządy przed uszkodzeniem oksydacyjnym, a zatem przed rozwojem chorób generowanych przez wolne rodniki.

Jeśli chodzi o rolę jaką zeaksantyna pełni w oku, uważa się, że oprócz ochronnego działania przeciwutleniającego (co jest bardzo ważne, ponieważ oko narażone jest uszkodzenia oksydacyjne przez światło słoneczne), pełni ona również rolę ochronnego filtra, minimalizującego szkodliwy wpływ promieniowania niebieskiego, poprzez jego pochłanianie. Dlatego tak ważna jest szczególnie dla osób pracujących przy komputerach, a przez to narażonych na zwiększone promieniowanie światła niebieskiego.

Skąd czerpać zeaksantynę?

Oczywiście najlepszą formą dostarczania organizmowi potrzebnych mu cegiełek, jest po prostu zdrowa dieta.

Choć zeaksantyna jest żółta, jej bogactwo znajduje się w nie tylko w żółtku jaj, ale i w wielu niekoniecznie żółtych warzywach i owocach. Znajdziesz ją więc nie tylko w kukurydzy, ale i w białej kapuście :) Bardzo obficie występuje jednak w intensywnie zielonych warzywach liściastych, w których zieleń chlorofilu przysłania żółć zeaksantyny. I tak jarmuż na przykład, a także szpinak i brokuł dostarczają nam wyjątkowo duże ilości zeaksantyny. Co ważne w połączeniu z "siostrą" - luteiną, z którą - jak wspomniano na początku - razem budują plamkę żółtą w oku.

Zeaksantyna najlepiej wchłania się w towarzystwie tłuszczy

Należy przypomnieć, że wszystkie karotenoidy a zatem i zeaksantyna, rozpuszczają się nie w wodzie, a w tłuszczach. Dlatego do najlepiej przyswajalnych należą te z żółtka jaj. kiedy więc korzystamy z roślinnego pożywienia, aby poprawić bio przyswajalność zeaksantyny należy dodać do posiłku zdrowy tłuszcz. Najlepiej nasz super bio olej lniany :) A jesli korzystamy ze spiruliny, najlepiej łykac ją w czasie lub po posiłku, który zawiera tłuszcz. Na zdrowe oczy!

Porcja ciemnozielonych warzyw i/lub porcja spiruliny powinny codziennie znaleźć się w diecie każdej osoby, która chce chronić swój sokoli wzrok jak najdłużej. Szczególnie, jeśli swoim trybem życia, np. pracą komputerową naraża wzrok bardziej niż zwykle.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021

Polecane

pixel