Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Olej lniany 5l szybko się psuje. Czy zjełczały olej lniany można użyć jako suplement dla zwierząt, np. koni lub psów?

2017-06-12

Olej lniany w pojemnikach 5l dla zwierząt.

Niedawno zrezygnowaliśmy ze sprzedaży oleju lnianego w butelkach 750ml z jednego ważnego powodu: olej lniany niezwykle szybko utlenia się, jełczeje. Zmienia się z jednego z najzdrowszych olejów w substancję wysoce toksyczną, zdatną jedynie do impregnowania drewna.

Przywykło się myśleć, że zwierzęta mogą dostawać podpsute ludzkie jedzenie. Poznanie diety dr Budwig i znaczenia, jakie dla zdrowia mają dobre, nienasycone oleje bardzo zmieniło nasze rodzinne postrzeganie olejów i tłuszczy spożywczych.

Kwasy tłuszczowe zawarte w olejach spożywczych pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie. Wiemy już, że w trakcie utleniania kwasy tłuszczowe wielonienasycone zawarte w oleju lnianym zmieniają swoje właściwości z korzystnych na niekorzystne dla zdrowia.

Olej lniany utleniony (czyli zjełczały) jest toksyczny dla wszystkich bez wyjątku. To trucizna i dla ludzi i dla zwierząt. Olej lniany przetrzymywany w 5l pojemniku, w temperaturze pokojowej, otwarty bardzo szybko nie nadaje się do spożycia. Szybkość psucia zależy bardzo między innymi od dostępu światła.

Nie ma sensu suplementować diety zwierząt czymś, co jest dla nich szkodliwe. Osoby zainteresowane tematem stosowania oleju lnianego u koni, polecamy artykuł Nie karmcie koni olejem lnianym. Albo… karmcie. Czyli o związku lipcówki z siemieniem i nie tylko

Co zrobić ze starym olejem lnianym?

Pokost lniany to inaczej utleniony, zjełczały olej lniany. Nadaje się on doskonale do impregnacji drewna. Polecamy zużycie starego oleju lnianego właśnie w tym cemu.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku regularnego stosowania oleju na kopyta, powinno się sięgać po olej lniany dobrej jakości, tak jak przy suplementacji odżywczej.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2017

Polecane

pixel