Olej kokosowy a grzybica
Olej kokosowy i kandydoza, candida albicans, grzybica...
Przeciwgrzybiczne składniki oleju kokosowego
Olej kokosowy jest jednym z najbardziej wszechstronnych środków przeciwko kandydozie. Można go stosować zarówno jako suplement diety, jako składnik potraw oraz jako kosmetyk. Powinien on być pierwszym domowym środkiem po jaki sięgamy w przypadku grzybicy - jest całkowicie naturalny, nieszkodliwy, a badania wykazują, że działa również przeciwko grzybom uodpornionym na dostępne farmaceutyki.
Olej kokosowy zawiera trzy kwasy tłuszczowe, które wykazują działanie przeciwgrzybicze: kwas kaprylowy (ok. 9%), kwas kaprynowy (ok. 9%) oraz kwas laurynowy (ok. 47%).
Drożdżdzyca, kandydoza, candida - co oznaczają?
Tymi nazwami określa się z reguły infekcję skóry, błon śluzowych, paznokci lub ogólnoustrojową, spowodowaną przez drożdżaki z rodzaju Candida. Ze względu na powszechną przecukrzoną dietę oraz siedzący tryb życia infekcje grzybicze obecnie przyjęły formę epidemii. Badania na uniwersytecie w Rice szacują, że obecnie około 70% populacji jest zainfekowanych kandydozą. Przy osłabieniu odporności grzybica może zagrażać całemu organizmowi, jest również pierwotnym czynnikem stojącym za większością chorób ludzi, jak twierdzi Julia Koehler z Uniwersytetu w Harwardzie. Przypuszcza ona również, że Candida jest przyczyną ponad 60% przypadków zgonów osób z infekcjami układu krwionośnego.
Kandydoza układu trawiennego oraz ogólnoustrojowa (grzybica, kandydoza).
Grzybica ogólnoustrojowa rozpoczyna się od zainfekowania układu trawiennego, zwykle infekując najpierw jelito grube. Pojawiają się gazy, zaparcia, bóle brzucha, nudności. Dopiero w następnych etapach grzyby przedostają się do krwioobiegu i atakują inne narządy. Objawami mogą być m.in. nawracające zapalenia zatok, problemy kobiece, nawracające infekcje gardła. Oczywiscie jest wiele dostępnych środków farmakologicznych stosowanych do leczenia kandydozy. Profilaktycznie można stosować domowy środek, jakim jest spożywczy olej kokosowy, który w przeciwieństwie do medykamentów,można stosować bezpiecznie bez recepty codziennie jako składnik diety i oczywiście nie daje on skutków ubocznych.
W jaki sposób olej kokosowy działa przeciwko grzybicy
Najsilniejsze działanie przeciwgrzybiczne wykazuje kwas kaprynowy, zawarty w oleju kokosowym. W badaniach in vitro najszybciej zabijał trzy różne, testowane szczepy grzybów, uszkadzając i niszcząc ich błonę komórkową. Pozostałe kwasy mają podobne działanie, różniąc się skutecznością w zależności od stężenia i czasu działania, ale razem mają szersze spektrum działania, niż miałby pojedynczy wyizolowany kwas tłuszczowy (często spotykany w przyrodzie efekt synergizmu, gdzie 1+1+1 daję razem więcej niż 3 :). W przypadku przewlekłej kandydozy, warto wprowadzić olej kokosowy na stałe jako składnik diety, aby skutecznie przeszkadzać w rozwoju candidy w przewodzie pokarmowym i zapobiegać ich nawracaniu. Candida powoduje często wzmożony apetyt na cukier i słodycze - główny pokarm drożdżaków. Dlatego, oprócz stosowania oleju kokosowego należy również poczynić zmiany w diecie: zminimalizować spożycie słodyczy, cukru oraz białego chleba i innych wyrobów z białej mąki. W skrócie - oprócz wprowadzenia oleju kokosowego, który będzie niszczył drożdżaki i przeszkadzał w ich namnażaniu się, nie zaszkodzi przeanalizowanie swojej dotychczasowej diety, czy przypadkiem nie jest ona bardziej odpowiednia dla zdrowia grzybów, niż ludzi. ;)
Stosowany jako składnik diety lub jako suplement
Wiele osób poleca spożywanie 1-2 łyżek oleju kokosowego dziennie na zasadzie suplementu, aby wykorzystać jego przeciwgrzybicze działanie. Można jednak o wiele przyjemniej przyjmować olej kokosowy ponieważ doskonale nadaje się on do gotowania oraz do smażenia. W kuchni polskiej można stosować go jako zastępnik smalcu i masła - do zup, okraszania potraw oraz smażenia, również w głębokim tłuszczu. Można z niego przygotować smaczny smalec wegański. W kuchni śródziemnomorskiej proponujemy stosować go do podsmażania, przy przygotowaniu np. sosów do spaghetti, a następnie dopiero dla smaku dodawać olej extra vergine z oliwek tłoczony na zimno, który do smażenia się nie nadaje. Do tych zastosowań wykorzystujemy olej kokosowy bezzapachowy. Natomiast olej kokosowy zapachowy polecamy do kuchni indyjskiej oraz wszelkich słodyczy: ciast, pączków itd. oczywiście spożywanych z umiarem.
Stosowanie oleju kokosowego naskórnie i do masażu
Olej kokosowy można też stosować zewnętrznie: wcierać w miejsca zarażone grzybicą, lub podatne na zarażenia. Doskonale natłuszcza skórę oraz chroni on przed wysuszeniem, a przy tym jest całkowicie naturalnym produktem, bez sztucznych dodatków, jakich pełno jest we wszelkiej maści kosmetykach. Można go również stosować jako lubrykant.
Olej w temperaturze pokojowej ma konsystencję stałą, ale rozpuszcza się w temperaturze ok. 24&grad;C.
Olej kokosowy przeciwko łupieżowi
Łupież najczęściej powodowany jest (poza takimi czynnikami jak zła dieta, nadmierne użycie kosmetyków) przez specyficzny dla skóry głowy grzyb Malassezia globosa. Olej kokosowy także okazuje się pomocny w walce z Malassezia, a do tego pomaga poradzić sobie ze zbytnio wysuszoną skórą głowy oraz wzmacnia włosy, zapobiegając ich rozwarstwianiu i łamaniu.
Aby zastosować olej kokosowy do włosów należy rozpuścić około 3 łyżek stołowych oleju, najlepiej zapachowego. Włosy rozczesać, zwilzyc, a nastepnie wetrzeć olej we włosy i skórę głowy i pozostawić na 1-2 godziny, lub na noc. Na ten czas włosy można owinąć folią spożywczą.
Badania:
In vitro antimicrobial properties of coconut oil on Candida species in Ibadan, Nigeria. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17651080
In vitro killing of Candida albicans by fatty acids and monoglycerides. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?cmd=Retrieve&list_uids=11600381
Przeczytaj Notę prawną / Copyright © Primanatura
Nasz niekomercyjny blog: www.primanatura.pl