Niedobory omega-3 i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych u dzieci.
Olej lniany zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe rekomendowane w diecie dzieci.
Zgodnie z zaleceniami ekspertów np. Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wielonienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne dla zdrowia nie tylko dorosłych, ale i dzieci.
NNKT - to w skrócie nienasycone kwasy tłuszczowe, witamina F.
W oleju lnianym znajdują się 2 takie ważne kwasy tłuszczowe: kwas alfa-linolenowy (w skrócie: ALA, z rodziny Omega-3) i kwas linolowy (w skrócie: LA, z rodziny Omega-6). Z naukowego punktu widzenia zaliczają się do grupy: niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.
NNKT, w tym ALA i LA, są potrzebne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju dzieci. Tak twierdzą urzędowi eksperci europejscy i wskazują, że korzystny efekt zdrowotny występuje w przypadku spożycia CODZIENNIE: 2 g kwasu alfa-linolenowego (ALA) i 10 g kwasu linolowego (LA).
Olej lniany do suplementacji ALA u dzieci jest doskonały
1 łyżeczka oleju lnianego (ok. 5 ml) waży ok. 4 g i dostarcza ok. 2 g kwasu ALA oraz ok. 0,6 g kwasu LA. Olej spożywczy nie jest produktem standaryzowanym, ale naturalnym, pochodzącym naturalnych surowców, dlatego podajemy wartości przybliżone, ponieważ mogą się one wahać w zależności od partii surowca.. Niemniej już1 łyżeczka oleju lnianego dziennie pokrywa rekomendowaną dla dzieci dzienną dawkę dla kwasów Omega-3.
Żeby dostarczyć rekomendowaną dzienną dawkę kwasu LA, należałoby podać ok. 16 łyżeczek oleju lnianego, a to dla takiego maluszka za dużo. Zatem olej lniany nie powinien służyć do suplementacji kwasu LA w diecie. . I tu bardzo WAŻNE: trzeba pamiętać, że suplementacja LA rzadko jest potrzebna, bo...
...niedobory LA we współczesnej zachodniej diecie zdarzają się rzadko, zaś ALA nam zwykle brakuje!
Kwas LA jest znacznie powszechniejszy w przeciętnej, zachodniej (czytaj: cywilizowanej) diecie. Występuje w większości tłuszczów spożywczych i często mamy jego nadmiar w diecie. Naukowcy szacują, że w przeciągu ostatnich 40 lat, spożycie tłuszczów Omega-6 np. LA wzrosło 2,5 raza, a jednocześnie spożycie Omega-3 np. ALA zmalało o 2,5 raza.
W ten sposób proporcja łuszczów nienasyconych w diecie zachodniego człowieka zmieniła się na ogromną niekorzyść Omega-3, czyli:
dziś na ok. 15 części Omega-6 przypada tylko 1 część Omega-3 (a w USA ten stosunek sięga nawet 40:1).
Zalecana proporcja to od 2 do 5 części Omega-6 na 1 część Omega-3 (tak wynika np. z pracy naukowej dr Artemis Simopoulos: "The importance of the ratio of omega-6/omega-3 essential fatty acids.")
A z czego wynikają niedobory ALA współcześnie?
Po pierwsze, ilość kwasu ALA zmniejsza się w w produktach spożywczych w związku z masową produkcją, np. mleko krowy pasącej się na trawie i słońcu ma proporcję Omega-6 do Omega-3 na poziomie 1:1, ale już mleko z hodowli konwencjonalnej - 6:1. Zatem z każdym sklepowym jogurcikiem i serkiem dostarczamy dziś dziecku znacznie więcej Omega-6 i znacznie mniej Omega-3 niż dawniej.
Po drugie, kwas ALA jest dużo wrażliwszy na sposób produkcji. W olejach uzyskiwanych na gorąco (a tak jest w przypadku większości olejów spożywczych) występuje w ilościach dużo mniejszych niż normalne zapotrzebowanie. Procesy produkcji powodują, że kwas ALA reaguje i zamienia się pod wpływem temperatury i tlenu w szkodliwy dla zdrowia trans-izomer.
Olej lniany dobrej jakości (czyli wytworzony tak, aby kwas ALA zachował się, a nie przekształcił w toksyczny kwas trans) jest zatem bardzo pożądany w diecie dzieci, ponieważ pomaga przeciwdziałać niedoborom kwasu Omega-3.Przeczytaj Notę prawną / Copyright © Primanatura