SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Dieta dr Budwig w skrócie. Podstawy diety.

2023-08-08
Dieta dr Budwig w skrócie. Podstawy diety.

Geneza diety dr Budwig

Dieta dr Budwig została opracowana w latach 50-tych zeszłego wieku przez niemiecką farmaceutkę, chemiczkę i fizyczkę: dr Johannę Budwig.

Jako naukowiec dr Budwig specjalizowała się w tłuszczach.

W niezdrowych tłuszczach upatrywała przyczyn wielu problemów zdrowotnych, którym potrafiła zaradzić stosując tłuszcze zdrowe. 

Na bazie tłuszczy zdrowych opracowała zdrową dietę i usunęła z niej wszystkie tłuszcze szkodliwe. Dietę tę, którą my dziś nazywamy dietą dr Budwig, ona sama nazywała dietą olejowo-białkową i adresowała głównie dla chorych na raka.

Za najzdrowszy tłuszcz dla chorych dr Budwig uznała świeży, zimnotłoczony, 100% naturalny i ekologiczny olej lniany. Taki, jak nasz: 

KUP nasz superzdrowy, świeży i ekologiczny olej lniany PRIMANATURA do diety dr Budwig.

Kupując u nas, zawsze wiesz, jak świeży jest olej, bo jako jedyni sprzedawcy podajemy datę tłoczenia! 

Dieta dr Budwig jest szczególnie popularna w USA, gdzie nieżyjąca już dr Budwig zyskała specjalny przydomek: "Lniana Dama" (Flaxseed Lady).  

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat, czy to genezy diety dr Budwig, czy jej zasad, zapraszam Cię na bloga edukacyjnego: www.primanatura.pl, na którym od ponad 20 lat dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem wprowadzeniu diety dr Budwig.

 Blog www.primanatura.pl jest najbogatszym polskim źródłem rzetelnych informacji o diecie dr Budwig. Znajdziesz tam między innymi wpis: "Dr Budwig – sylwetka naukowca, który pokonał raka" przybliżający postać i dokonania dr Budwig, oraz wiele innych artykułów poświęconych zasadom prowadzenia diety dr Budwig, np. Dieta dr Budwig – 10 przykazań leczniczej diety dr Budwig wg Primanatury

Dieta dr Budwig - niemedialna, ale popularna

O diecie dr Budwig niewiele się mówi w mediach.

Częściowo dlatego, że nie ma interesów (biznesów) zaangażowanych w jej promocję. Wręcz przeciwnie, promowanie zdrowych, manufakturowych zimnotłoczonych olejów stawiałoby pod znakiem zapytania jakość olejów (i margaryn) produkowanych na masową skalę i ich (nie)przydatność dla zdrowia, a tym samym zagrażałoby olbrzymiemiu lobby producentów masowej żywności.

Po części i dlatego, że w dobie wąsko wyspecjalizowanych specyfików ("innych na kaszel suchy, innych na kaszel mokry") w uniwersalne działanie jednej "diety-cud" dobrej na wszystko (i to dla każdego!) trudno ludziom uwierzyć. 

Jeśli jednak wgłębisz się bardziej w teorię diety dr Budwig (odsyłam Cię na przykład do artykułu: Dieta dr Budwig – jak działa?) szybko dojdziesz do wniosku, że ma ona sens dla wszystkich. W każdej kondycji zdrowotnej.

Ale to nie teoria zdecydowała, że dieta dr Budwig od ponad 70 lat zyskuje popularność na całym świecie i daje nadzieję ciężko chorym pacjentom.

Popularność diety dr Budwig to efekt jej praktycznej skuteczności

Bo dieta dr Budwig działa.

Działa na konkretny problem pana X i na konkretny problem pani Y. 

To jest właśnie powód, dla którego od ponad 70 lat dieta dr Budwig jest popularna, choć niemedialna. A wieść o niej szerzy się głównie pocztą pantoflową.  Głównie za sprawą tych, którzy - tak, jaj ja i moja rodzina - ją stosowali. 

Jeśli czytasz te słowa, też zapewne szukasz czegoś, co pomoże na Twój konkretny problem, z którym - być może - lekarze nie mogą sobie poradzić od lat.

Na co może pomóc dieta dr Budwig?

Dr Budwig zapewniała, że stosowanie jej diety nie tylko zapobiega, ale zwalcza wiele chorób. I to chorób, które są uznawane za śmiertelne choroby cywilizacyjne. Chorób, z którymi współczesna medycyna nie do końca potrafi sobie poradzić. 

O diecie dr Budwig na pewno usłyszą więc osoby, które poszukują leku na choroby nowotworowe. 

Poza rakiem dieta dr Budwig stosowana jest na całym świecie przez chorych na:

 • cukrzycę,
 • arteriosklerozę,
 • arytmię,
 • problemy z wątrobą i woreczkiem żółciowym,
 • stwardnienie rozsiane,
 • reakcje autoimmunologiczne,
 • dolegliwości trawienne, w tym wrzody żołądka,
 • schorzenia prostaty,
 • astmę oskrzelową,
 • wady wzroku i słuchu,
 • impotencję i niepłodność,
 • schorzenia wieku starczego, w tym Parkinsona i Alzheimera,
 • a także na problemy skórne, i te poważne jak łuszczyca, i te "banalne" jak alergie.

Zgodnie z moją wiedzą (a nie jestem lekarzem!) i ponad 20-letnim doświadczeniem, ścisłe przestrzeganie diety dr Budwig może przynieść pozytywne efekty nawet w przypadkach zaawansowanych.

Pacjentowi, który latami leczony jest na przewlekłe schorzenia wydaje się to niemożliwe. Przecież jego choroba postępuje, choć lekarz robi, co może... 

Co może lekarz, a co może dieta

Lekarz może pomagać tylko w tym zakresie, w jakim został wykształcony i tylko w ramach tych terapii, które zostały dozwolone oficjalnie.

Niestety przeciętny współczesny lekarz bardzo niewiele wie na temat ogromnych możliwości zdrowego odżywiania, bo dietetyka jest traktowana na studiach medycznych po macoszemu. Niewiele też wie na temat nowinek naukowych, które powoli przebijają się przez beton starej wiedzy.

W 1994 roku, w krótkiej przedmowie do trzeciego angielskiego wydania swojej niewielkiej książeczki pt. "Olej lniany jako prawdziwa pomoc na zapalenie stawów, zawał serca, raka i inne choroby" dr Budwig napisała:

"Oddziaływanie moich "wykładów dla laików" jest w pełni zrozumiałe tylko, gdy możemy zobaczyć cały obraz:
ogromne różnice zdań istniejące między naukowcami, na temat tego, jak naprawdę pomagać ludziom na całym świecie.
Teraz jest czas na prawdę.
Niesamowity odzew z całego świata na te wykłady [chodzi o wykłady będące treścią książki] pokazuje wagę tej pracy.
Z reguły, przełom jak ten zajmuje lata, zanim zostanie zaakceptowany przez członków "starej szkoły"."

Spytaj swojego lekarza, czy to, co jesz może Cię uleczyć.

Jeśli jest ze "starej szkoły", zapewne zlekceważy Twoje pytanie.

Nie zniechęcaj się. Spytaj innego.

W końcu trafisz na medyka, który przyzna, że w każdej szklance i na każdym talerzu znajduje się aktywna, gotowa do działania "chemia" i Cię do niej zachęci.

Trzeba tylko wiedzieć, która żywność może uleczyć, a która może zabić.

W tej kwestii warto polegać na dr Budwig.

Jako farmaceutka, chemiczka i fizyczka opracowała dietę dr Budwig kierując się tylko jedną zasadą:
by uczynić pożywienie naszym lekarstwem!

Zresztą zgodnie z wezwaniem Hipokratesa, ojca współczesnej medycyny. Wezwaniem, które narazie współczesna medycyna kompletnie ignoruje w praktyce.

Uwaga! Oczywiście w przypadku walki z jakąkolwiek chorobą nie można zalecać rezygnacji z rozwiązań medycznych. Byłoby to niezgodne z prawem. Nikt kto nie jest lekarzem, nie ma prawa dawać konkretnych porad lekarskich! Ten wpis nie jest więc poradą medyczną, a autorka nie ma wykształcenia medycznego!

Założenia diety dr Budwig

Tajemnica skuteczności diety dr Budwig kryje się w ogromnej roli, jaką pełnią w organizmie niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3.

Są niezbędne, ponieważ musimy dostarczać je do organizmu wraz z pożywieniem (zalecane są przez dietetyków już od wieku niemowlęcego).

Tłuszcze te są bardzo podatne na jełczenie (utlenianie pod wpływem temperatury, światła i tlenu).

Aby pełniły pożądane funkcje muszą pochodzić ze świeżych i odpowiednio wyprodukowanych olejów.

Masowa produkcja (przetwarzanie surowców w wysokich temperaturach, rafinacje, korzystanie z chemicznych rozpuszczalników, konserwacja) niszczy kwasy Omega-3 zamieniając je w niezwykle szkodliwe dla zdrowia kwasy trans, co zostało już szeroko udokumentowane badaniami naukowymi, dlatego w wielu krajach tłuszcze trans zostały zakazane po roku 2000. Dr Budwig wiedziała o tym i zakazała ich już 50 lat wcześniej!

Dieta dr Budwig wprowadza do codziennej diety aktywne tłuszcze Omega-3 ze świeżego, naturalnego oleju lnianego i jednocześnie wyrzuca z niej tłuszcze szkodliwe dla zdrowia, czyli te wysoko przetworzone (także te ukryte w słodyczach - ciastach, ciasteczkach, czekoladach oraz majonezach i sosach).

KUP nasz superzdrowy, świeży i ekologiczny olej lniany PRIMANATURA do diety dr Budwig.

Kupując u nas, zawsze wiesz, jak świeży jest olej, bo jako jedyni sprzedawcy podajemy datę tłoczenia! 

Oczywiście, aby założone przez dr Budwig - wykształconego farmaceutę - procesy naprawcze mogły zachodzić sprawnie, konieczne jest przestrzeganie wszystkich zasad diety.

Ważne jest na przykład, aby:

 • usunąć z diety tłuszcze przez nią zakazane
 • spożywać duże ilości świeżych warzyw i owoców dostarczających naturalnych antyoksydantów,
 • spożywać pełnoziarniste  kasze bezglutenowe bogate w błonnik i betaglukany itp.

Trzeba też wiedzieć o tym, że dieta dr Budwig to nie tylko nakazy i zakazy dietetyczne, czy też konkretny schemat posiłków, ale także zbiór zaleceń obejmujących styl życia, np. unormowanie rytmu dnia, czy zakaz palenia.

Po więcej konkretnych informacji odsyłam Cię do wpisu ze szczegółowymi wyjaśnieniami: Dieta dr Budwig – 10 przykazań leczniczej diety dr Budwig wg Primanatury

Nie tylko ścisła dieta dr Budwig 

Stosowanie diety dr Budwig dla wielu osób oznacza wywrócenie swojego życia do góry nogami. Nie każdy jest gotowy podjąć takie wyzwanie.

Dlatego na ścisłą dietę przechodzą zwykle tylko bardzo ciężko chore osoby, zmagające się z poważnymi dolegliwościami (najczęściej nowotworami), którym medycyna oferuje jedynie leczenie w hospicjach...

Jeśli jednak to nie ciężka choroba, a jedynie spadek formy nakłonił Cię do szukania zdrowej diety, zapewne nie czujesz się gotowy na to, by całkowicie zrezygnować z cukrów prostych, potraw smażonych, produktów mrożonych, dużej ilości mięsa oraz tłuszczów zwierzęcych i większości roślinnych.

Nie szkodzi! Możesz rozpocząć swoją przygodę ze świadomym odżywianiem wg dr Budwig od włączenia do swojej dotychczasowej diety świeżego zimnotłoczonego oleju lnianego.

Na pewno wyjdzie Ci to na dobre.

Zgodnie z najnowszą naukową publikacją (lipiec 2023, źródło) olej lniany przejawia:

"działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwnowotworowe, przeciwwrzodowe, przeciw osteoporozie, kardioprotekcyjne, metaboliczne i neuroprotekcyjne." 

Dlatego już sam olej lniany do diety dr Budwig wzbogaci zdrowotnie każdą dietę!

KUP nasz superzdrowy, świeży i ekologiczny olej lniany PRIMANATURA do diety dr Budwig.

Kupując u nas, zawsze wiesz, jak świeży jest olej, bo jako jedyni sprzedawcy podajemy datę tłoczenia! 

 

Olej lniany zimnotłoczony to podstawowy produkt w diecie dr Budwig

Jest on bogaty, a wręcz jest to olej najbogatszy ze wszystkich olejów w cenne kwasy Omega-3, których zjadamy zdecydowanie za mało, jeśli jesteśmy na przeciętnej, "hipermarketowej" diecie.

Jedna łyżka (10 g) zimnotłoczonego oleju lnianego to ponad 5 gram kwasu alfa-linolenowego (ALA) i tylko 90 kcal. Dietetycy przyjmują obecnie, że już dzienna dawka 2 g kwasu ALA ma zauważalny widoczny wpływ na nasze zdrowie, m.in. dla serca i układu krążenia.

Pamiętaj jednak o tym, że olej lniany jest produktem spożywczym bardzo nietrwałym. Liczy się zatem nie tylko jego sposób produkcji (tłoczenie na zimno bez dostępu tlenu i światła, brak rafinacji, butelkowanie w atmosferze beztlenowej, w ciemności), ale i świeżość, oraz sposób, w jaki go użyjesz.

Dlatego olej lniany trzeba kupować od sprawdzonych producentów i sprzedawców, a po zakupie trzeba go przechowywać właściwie i można go spożywać jedynie na zimno (nie wolno go podgrzewać).

KUP nasz superzdrowy, świeży i ekologiczny olej lniany PRIMANATURA do diety dr Budwig.

Kupując u nas, zawsze wiesz, jak świeży jest olej, bo jako jedyni sprzedawcy podajemy datę tłoczenia! 

Pasta dr Budwig z oleju lnianego i twarogu

Jedną z możliwości prozdrowotnego wykorzystania oleju lnianego budwigowego jest przyrządzenie z niego tzw. pasty dr Budwig czyli zmiksowanie go z chudym twarogiem i odrobiną maślanki lub mleka do momentu uzyskania jednolitej konsystencji emulsji (bez widocznych ok tłuszczu, czyli do konsystencji przypominającej śmietanę lub majonez).

Przepis na pastę dr Budwig znajdziesz we wpisie: Przepis na pastę dr Budwig (superzdrowy olej lniany + twaróg)

Wyjątkowość założeń dr Budwig polegała na tym, że wykorzystała ona swoją ogromną wiedzę farmaceutyczną (a zatem i medyczną) oraz fizykochemiczną do usprawnienia metabolizmu tłuszczów, zalecając ich emulsyfikację domowym sposobem. Miksowanie białego twarogu z olejem lnianym to nic innego jak właśnie sporządzanie białkowo-tłuszczowej emulsji. W tej postaci tłuszcz dostaje się do jelit w postaci rozpuszczalnej w wodzie i może być wchłaniany bezpośrednio do naczyń limfatycznych, a następnie krwionośnych nie obciążając wątroby i niosąc ze sobą szansę np. na szybkie odblokowanie zdolności oddechowych chorych komórek. Szybkie, bo zmiany we krwi obserwuje się już 3-5 godzin po zjedzeniu pasty dr Budwig:

 "Po podaniu twarogu i oleju lnianego jako pożywienia stan elektrostatyczny tej krwi jest całkowicie odwrócony w ciągu trzech do pięciu godzin. Tonus erytrocytów wyraźnie się poprawia, erytrocyty pokrywają się grubą powłoką lipidową."

(źródło: BUDWIG J. Zytostatische oder zytodynamische Krebsbekämpfung [Cytostatic or cytodynamic control of cancer?]. Hippokrates. 1956;27(19):605-612.)

Jeśli nie do końca wierzysz w cudowne właściwości pasty dr Budwig, sięgnij po sam superzdrowy olej lniany. Ale ten naprawdę zdrowy, czyli świeży, wytłoczony na zimno i bez dodanych konserwantów.

Jest to doskonały produkt choćby dla zalecanej przez dietetyków suplementacji kwasów Omega-3 w okresie przesilenia wiosennego, zimowego czy dla ogólnej poprawy poziomu witalności. Może się bowiem okazać, że Twoje problemy z brakiem energii, koncentracji, czy złym samopoczuciem wynikają właśnie z niedoborów kwasu Omega-3.

KUP nasz superzdrowy, świeży i ekologiczny olej lniany PRIMANATURA do diety dr Budwig.

Kupując u nas, zawsze wiesz, jak świeży jest olej, bo jako jedyni sprzedawcy podajemy datę tłoczenia! 

Jeśli dieta dr Budwig zainteresowała Cię, raz jeszcze zapraszam Cię na nasz niekomercyjny blog, na którym już ponad 20 lat propaguję ją w polskim internecie. Lekturę warto rozpocząć od: Dieta dr Budwig - ważne na początek

Upowszechniam tam teoretyczną i praktyczną wiedzę o diecie dr Budwig, dzieląc się swoimi własnymi doświadczeniami, o których możesz przeczytać np. we wpisie: Dieta dr Budwig – dlaczego ją promujemy

Autor: Alicja Krzywańska-Podermańska
Prawa autorskie / Copyright © Primanatura 2023-
Nasz niekomercyjny blog: www.primanatura.pl

 

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

pixel