Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co to jest pasta dr Budwig, jak się ją je i jak ją wykonać?

2024-04-30
Co to jest pasta dr Budwig, jak się ją je i jak ją wykonać?

O paście dr Budwig ogólnie

Pasta dr Budwig to oprócz siemienia lnianego i soku Fermentgold dr Budwig najważniejszy element diety dr Budwig.

Dieta dr Budwig została opracowana w latach 50-tych przez niemiecką farmaceutkę i naukowczynię (dr to stopień naukowy). Jej celem było wspieranie leczenia, głównie leczenia nowotworów, choć dr Budwig deklarowała w swojej książce "Flax Oil as a True Aid Against Arthritis, Heart Infarction, Cancer and Other Diseases", że dieta dr Budwig jest pomocna także przeciwko artretyzmowi (dnie moczanowej), miażdżycy (a zatem zabezpiecza przed zawałami i udarami) i wielu innym chorobom.

Dieta dr Budwig zawdzięcza tak wszechstronnie korzystny wpływ na zdrowie siemieniu lnianemu i tłoczonemu z niego na zimno (!) olejowi lnianemu - najbogatszym roślinnym źródłom niezbędnych kwasów tłuszczowych Omega-3.

Pasta dr Budwig to sposób na zjedzenie dużej ilości zimnotłoczonego oleju lnianego (budwigowego). Olej lniany miksuje się z białym chudym twarogiem, uzyskując postać emuslji. W takiej postaci tłuszcz zostaje rozbity na drobne cząsteczki (tę pracę musiałaby wykonać żółć w dwunastnicy, a żółć jest produkowana przez wątrobę). Zemulgowana postać oleju w paście dr Budwig jest już rozpuszczalna w wodzie (można to sprawdzić doświadczalnie - pasta dr Budwig bardzo łatwo się rozwadnia) i z jelit może być już bezpośrednio wchłaniana najpierw do limfy, potem do krwi, a stamtąd do komórek.

Jak się je pastę dr Budwig

W diecie dr Budwig pastę dodaje się do posiłków w ciągu całego dnia. Najpierw do śniadania w postaci musli, a następnie do bezmięsnych posiłków obiadowych (aż trzech!). Pastę zawsze dodaje się wprost do talerza, nigdy do garnka! Pasty dr Budwig, podobnie jak oleju lnianego nie można podgrzewać.

Pastę dr Budwig powinno się doprawiać zdrowymi dodatkami, np. przyprawami, ziołami, miodem, sokiem z cytryny lub octem jabłkowym. Najlepiej do każdego posiłku inaczej.

Oryginalny przepis na pastę dr Budwig

Z ilu łyżek oleju lnianego? Ilu łyżek sera?To ważne pytania, które zadaje sobie każdy, kto rozpoczyna dietę dr Budwig. Bo pasta dr Budwig przyrządzana jest z oleju lnianego i białego sera w określonej, stałej proporcji.

Podstawowy przepis na pastę dr Budwig, jaki zamieściła w swojej pierwszej poradnikowej angielskiej książce "The Oil-Protein Diet Cookbook" wyglądał tak:

Składniki* na słodką porcję do śniadaniowego musli w diecie dr Budwig:

  • 3 łyżki oleju lnianego nadającego się do diety dr Budwig** (ok. 40 g)
  • 100 g chudego twarogu
  • 2 łyżki mleka (lub maślanki, kefiru albo jogurtu)
  • 1 łyżeczka miodu** (naturalnego, nie podgrzewanego)
A zatem stosunek oleju do twarogu wynosi ok 40%.

*Dr Budwig zalecała korzystanie w diecie wyłącznie z produktów ekologicznych, aby maksymalnie ograniczyć ilość spożywanych niekorzystnych substancji blokujących proces oddychania komórkowego.

**Porcja 3 łyżek stołowych (45 ml) oleju lnianego nadającego się do diety dr Budwig zawiera ok. 21 gram kwasu alfa-linolenowego ALA oraz 390 kalorii. Nie należy się jednak obawiać o przytycie, bo kwasy Omega-3 sprzyjają nie tylko zdrowieniu, ale i odchudzaniu! :)

***Miód pomijamy w przypadku pasty, która ma być niesłodka.

Sprawdź, jaki olej lniany nadaje się do diety dr Budwig

Wykonanie pasty dr Budwig:

Składniki miksuje się w mikserem (lub w blenderze) do uzyskania jednorodnej mieszaniny (emulsji), tak aby oka tłuszczu nie były już widoczne. Czas miksowania zależy zarówno od twarogu, jak i parametrów miksera. Pasta dr Budwig powinna mieć konsystencję przypominającą majonez (majonez to także emulsja białkowo-olejowa, ale na bazie znacznie mniej zdrowego oleju).

W przypadku śniadania, pastę dodajemy do porcji ekologicznych owoców (np. utarte jabłka, banany w plasterkach, sezonowe owoce jagodowe, pokrojona pomarańcza) i 2-3 łyżek zmielonego na świeżo siemienia lnianego lub gotowego granulatu do diety dr Budwig, po czym od razu zjadamy.

Do celów leczniczych dr Budwig zalecała swoim pacjentom zjedzenie w ciągu dnia pasty aż z 6-12 łyżek oleju lnianego.

Przyjmuje się, że dla osób zdrowych do profilaktyki wystarcza ilość 2 łyżek oleju lnianego dziennie.

Po więcej informacji na temat pasty dr Budwig zapraszamy na blog: www.primanatura.pl, na którym już od ponad 20 lat propagujemy w Polsce dietę dr Budwig oraz zachęcamy do lektury książek dr Budwig.

Przeczytaj Notę prawną / Copyright ? Primanatura
Nasz niekomercyjny blog: www.primanatura.pl

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

pixel