Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Niech pylą i cały rok, a Ty kichaj na zdrowie!

2021-07-26
Niech pylą i cały rok, a Ty kichaj na zdrowie!

Kalendarz alergii wziewnych

Pylenie męczy alergików przez cały rok, nie tylko wiosną! Zobacz kalendarz pylenia roślin opracowany przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych, z podziałem na województwa.

Pospolitymi alergenami są pyłki:

  • traw
  • ziół (wiele z nich uważamy za chwasty)
  • drzew
  • grzybów.

U osób uczulonych pylenie powoduje tzw. alergie wziewne, rozwijające się na skutek kontaktu alergenów z błoną śluzową układu oddechowego, szczególnie w obrębie nosa (wodnisty katar, lub zatkany nos, napady kichania), gardła (swędzenie, kaszel), ale także oskrzeli (problemy z oddychaniem, świszczący oddech) i oczu (zaczerwienienie, swędzenie, łzawienie). 

Alergia na pyłki drzew i jak sobie można z nią radzić

Najwcześniej w Polsce zaczynają pylić drzewa:

  • leszczyna i olcha (luty-marzec), 
  • topola (marzec-kwiecień),
  • jesion (kwiecień)
  • dąb (kwiecień-maj).

Wśród nich najsilniej alergennie oddziaływują brzoza i olcha, natomiast najłagodniej: topola

Od pyłków drzew nie ma jak uciec. Pylą równo: i w mieście, i na wsi, i w lesie, i w parku. Są jednak alergicy, którzy potrafią złagodzić swoje objawy nie tylko lekami antyhistaminowymi. Wielu korzysta z dobroczynnych prozdrowotnych właściwości zdrowego odżywiania. Gdy katar sienny nasila się oni sięgają po majeranek, migdały, pestki dyni, czy kasze: gryczaną i jaglaną. Produkty te zawierają bowiem składniki sprzyjające zdrowej śluzówce, m.in. selen i cynk. Inni stawiają na super olej lniany dr Budwig- źródło kwasów Omega-3

Są też osoby, które z zadowoleniem stosują suplementację polecanymi przez nas suplementami: Transfer Factor Classic (łagodniejszy) oraz Transfer Factor Tri-Factor (mocniejszy) Nasi uczuleni klienci są bardzo zadowoleni z takiej suplementacji, o czym możesz przeczytać tutaj:4Life Transfer Factor Tri-Factor nie jest lekiem na alergię i katar sienny, ale warto go suplementować

Uczulenie na pyłki traw i dlaczego alergik nie powinien kosić trawnika

Trawy rozpoczynają w Polsce pylenie zwykle już z końcem kwietnia, nasila się pod koniec maja, by apogeum osiągnąć w czerwcu i lipcu. Niemniej to nie koniec pylenia. Okres ten trwa bowiem niestety aż do końca września. Dlaczego tak długo? A to za sprawą wielokrotnego koszenia! Trawy niekoszone pylą tylko raz w roku! Zatem alergicy powinni podejść do przydomowych trawników ekologicznie i kosić je najwyżej raz w roku. Szczególnie, że pyłki traw to równie silne alergeny jak brzozy i olchy. Niekosząc trawnika alergik zmniejsza swoje narażenie na powtarzające się kwitnienia / pylenia traw, a tym samym na ponawiający się katar sienny i inne objawy uczulenia.

Uczulenie na pyłki ziół

Podobna sytuacja jest z ziołami, które w wielu ogrodach i parkach są traktowane jak chwasty i wykaszane wraz z trawą. Należą do nich: babka, szczaw i pokrzywa. Zaczynają pylić w maju i trwa to aż do końca września (a bywa, że pokrzywa popyli i w pierwszej dekadzie października!). Zioła te jednak to "małe piwo" dla alergików. Ciężka artyleria wytacza się bowiem w tej kategorii dopiero w lipcu, a są to liczne rośliny z rodzaju bylic o wdzięcznej łacińskiej nazwie Artemisia. Wśród nich najbardziej znane to: bylica pospolita, bylica piołun i bylica estragon.

Choć większość z bylic w tradycyjnej medycynie wielu kultur była wykorzystywana leczniczo, ich pyłki bardzo mocno uczulają. Apogeum pylenia bylic przypada na sierpień. Z tego powodu bylice mogą uprzykrzyć wakacyjny urlop niejednej uczulonej osobie. Na alergeny wziewne można próbować się odczulić u alergologa podczas tzw. immunoterapii alergenowej . Jak pisze pani Prof. dr hab. med. Barbara Rogala jest to narazie "jedyny (obok unikania kontaktu z alergenem, co jest często niemożliwe) dostępny we współczesnej medycynie przyczynowy sposób leczenia chorób alergicznych, których objawy są wynikiem narażenia na działanie alergenów środowiska zewnętrznego."

Osobom, która znalazły się w pułapce bylicowego pylenia, bo nie zdążyły się na nie odczulić, polecamy naturalne sposoby wyłagadzania objawów polecane przez dietetyków, o których byłą mowa wyżej, a także nasze cudowne suplementy diety: Transfer Factor Classic (łagodniejszy) oraz Transfer Factor Tri-Factor (mocniejszy)

Uczulenie na zarodniki (spory) grzybów

Do bardzo silnych alergenów wziewnych, które obecne są z nami cały rok, są mikroskopijne, wszędobylskie grzyby. Zasiedlają zarówno obszary przyrodnicze, jak i pomieszczenia, w których przebywamy. Z ekologicznego punktu widzenia są niezwykle pożyteczne, bo rozkładają szczątki martwych organizmów. Do najbardziej alergizujących należą te z rodzaju Alternaria oraz Cladosporium. Im bardziej dbamy o porządek swojego otoczenia, im częściej odkurzamy (ale skutecznie, bo nie każdy odkurzacz skutecznie eliminuje kurz i porastające go organizmy), im częściej wietrzymy pomieszczenia, pościel itp. tym lepiej chronimy się przed patogennym wpływem mikroskopijnych zarodników. A ważne jest, aby wiedzieć, że alergia na pleśnie może przyjść z wiekiem w wyniku kumulacji. 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane

Transfer Factor Classic | 600 mg | 90 kaps, suplement diety 4Life, USA

Transfer Factor Classic | 600 mg | 90 kaps, suplement diety 4Life, USA

198,00 zł brutto/1szt.198 pkt.(2,20 zł / szt. brutto)
Transfer Factor Tri-Factor | 600 mg | 60 kaps, suplement diety 4Life, USA

Transfer Factor Tri-Factor | 600 mg | 60 kaps, suplement diety 4Life, USA

210,00 zł brutto/1szt.210 pkt.(3,50 zł / szt. brutto)
pixel